Menu ikonu
İstanbul’un 
Tarihine Yolculuk

İstanbul’un

Tarihine Yolculuk

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul’un eşsiz manzaraları bak bak, kültürel ve tarihi eserleri gez gez bitmiyo

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, görmüş geçirmiş köklü bir tarihe sahip, bir gelenin aşık olduğu İstanbul’da keşfetmemiz için bizi bekleyen bir çok şey var.

Üsküdar’dan Beşiktaş’a doğru yola çıktığınızda sağınızda boğaz manzarası, solunuzda Kız Kulesi… Beşiktaş’tan Tarihi Yarımada’ya doğru ise yer gök adeta tarih!

Bu keyifli yolculuk sizi, arkeologların çabalarıyla kurtarılan tarihi eserlerin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürüyor.

Müzenin Baş Yapıtı: İskender Lahdi

Sidon Kralı Abdalonymos’a ait olan lahitte Büyük İskender’in Perslerle yaptığı savaşa ilişkin betimlemeler yer alıyor. Savaşa tanıklık eden bir gözlemci tarafından bu lahit yaratılıyor ve adeta bir fotoğraf karesi gibi tüm gerçekliğiyle karşınızda duruyor.

İskender Lahdi

Kadeş Barış Antlaşması

Kadeş Barış Antlaşması; Yakın Doğu’da imzalanmış ilk anlaşma olarak kitaplarda, bir nüshası da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer alıyor. Kadeş Savaşı sonrasında Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III. Hattuşili arasındaki barışı sağlamak için 1296’da imzalanan Kadeş Barış Antlaşması aslında çok yakınınızda, keşfedilmeyi bekliyor.

Kadeş Barış Antlaşması

 

Hammurabi Kanunları

Dile kolay 43 yıl saltanat süren zayıfların ve öksüzlerin koruyucusu, adil hükümdar olarak tanımlanan Hammurabi’nin halkın huzurunu sağlamak için yazdığı kanunlar; adaleti temel alıyor ve 282 maddeden oluşuyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen bu eserin tarihi M.Ö. 1750’ye uzanıyor.

Nerede O Eski Aşklar?

Kitaplar arasındaki notlar, rengi solmuş fotoğrafların bulunduğu albümler, baş ucundaki mektuplar gibi ama çok daha eskilerden… İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi Yazılı Belgeler Arşivi’nde dünyanın en eski aşk şiiri; tarihin alıp götüremediği bir aşkı anlatıyor.

Haliç’e Gerilen Zincirler

Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethetmesini engellemek için  Haliç’e bir zincir geriyor. Haliç’e giriş ve çıkışlar bu zincirle kapatılıyor ama Fatih Sultan Mehmet gemilerin karadan yürütülmesini emrediyor. Gemiler, karadan yürütülerek Haliç’e indiriliyor ve İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethediliyor. Bu zincir de İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde keşfedilmeyi bekliyor.

Pazartesi günleri hariç her gün, 09.00-16.00 saatleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilir, İstanbul’un tarihine ayrıcalıklı bir yolculuk yapabilirsiniz.

Üstelik Türk Telekom Prime’ın İspark ayrıcalığını kullanarak aracınızla yapacağınız bu tarihi yolculukta ücretsiz İspark avantajından yararlanabilirsiniz.

Prime İspark Ayrıcalığı
Prime İspark Ayrıcalığı

Türk Telekom Prime’ın İspark ayrıcalığını kullanarak aracınızla yapacağınız bu tarihi yolculukta ücretsiz İspark avantajından yararlanabilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ
NASIL TÜRK TELEKOM
Prime'lı Olurum?

Türk Telekom Mobil Hattınız varsa

Prime tarifelerine geçmek için

PRIMEYENİEKSPER 10GB, PRIMEEKSTRA 15GB

yazıp 5555’e gönderebilirsiniz.

Türk Telekom Evde İnternet müşterimizseniz

Prime tarifelerine geçmek için

INTERNET yazıp 6606’ya gönderebilirsiniz.

Prime’ın mobil ya da evde internet tarifelerine

geçmek için dilerseniz 444 1 444’ü arayabilirsiniz.

Eğer Prime müşterisiyseniz ve paket değiştirmek

istiyorsanız 444 4 375’ten destek alabilirsiniz.

Prime’ın mobil ya da evde internet tarifelerine

geçmek için dilerseniz Türk Telekom

mağazalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Size uygun Türk Telekom Prime mobil tarifesine geçmeden önce mevcut tarifenizi öğrenmek için TARIFEM yazıp ve 5555’ mesaj gönderebilirsiniz. Mevcut taahhüt bilgilerinizi sorgulama için TAAHHUT yazıp 5555’e SMS göndererek Online İşlem Merkezi’ni kullanarak ya da müşteri hizmetleri’ni arayarak hemen destek alabilirsiniz.

Başvuru formunu 

doldurun.

Sizi arayalım, Prime dünyasındaki

mobil ve evde internet tarifelerini anlatalım.

Belirli şehirlerde Mobil hat başvurularında

4.5G uyumlu SIM kartınızı size ulaştıralım.

Evde internet başvurularınızda

modem kurulumunuzu gerçekleştirelim.

PRIME'LI OLUN
Size en uygun içerikleri sunabilmemiz için lütfen seçim yapınız.
PRIME MÜŞTERİSİYİM PRIME MÜŞTERİSİ DEĞİLİM